Jak wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty


Nakaz zapłaty to pismo wydawane przez sąd po przeanalizowaniu i zatwierdzeniu argumentów wierzyciela. Ma ono na celu nakazanie spełnienia konkretnego wymagania bez konieczności przeprowadzania rozprawy. Oczywiście, osoba otrzymująca takie pismo może się z nim nie zgadzać. Wtedy zachodzi konieczność napisania sprzeciwu lub wniesienia zarzutu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.


Otrzymałem nakaz zapłaty – co dalej?

Jeśli sąd dostarczył Ci nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, możesz się od niego odwołać, wnosząc sprzeciw. Jeśli jednak otrzymałeś pismo w postępowaniu nakazowym, jedyną opcję na odwołanie stanowi wniesienie zarzutów. Należy jednak pamiętać, że zwykle przed nakazem zapłaty w postępowaniu nakazowym dostaje się pozew. Warto na niego w porę odpowiedzieć, aby uniknąć w przyszłości sporych kosztów związanych ze zwłoką.

Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty, masz 2 tygodnie, aby na niego odpowiedzieć. Termin ten liczy się od daty doręczenia pozwu. Przygotowując pismo, pamiętaj, aby umieścić w nim dokładny opis sprawy i odnieść się do zarzutów przeciwnej strony. Warto również przedstawić własne dowody, a także wskazać podstawę prawną.

Pamiętaj, że nie odpowiadając na nakaz zapłaty, możesz całkowicie stracić szansę na jakąkolwiek obronę. Jeśli nie złożysz sprzeciwu, sąd ma prawo wydać klauzulę wykonalności, po czym szybko może dojść do zajęcia komorniczego.


Jak wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty?

Zastanawiasz się, jak skutecznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty? Przede wszystkim pamiętaj, że musi zawierać kilka ważnych elementów. Nie może zabraknąć z nim oznaczenia Sądu, do którego jest składany. Sprzeciw zawsze wnosi się do Sądu, jaki wydał nakaz.

W sprzeciwie trzeba także wskazać sygnaturę, pod którą rozgrywa się sprawa. Znajdziesz ją na kopercie, w jakiej otrzymałeś pismo, a także na nakazie w lewym górnym rogu. W dokumencie muszą zostać również wskazane strony postępowania, czyli podmiot wytaczający powództwo i pozwany. W piśmie podaj także informację o adresie, na który ma być dostarczana do Ciebie korespondencja. Bardzo ważne jest również wskazanie, czy zaskarżasz cały nakaz zapłaty, czy wyłącznie jego część. W sprzeciwie nie może też zabraknąć zarzutów. Masz prawo wnieść np. zarzuty braku wykazania roszczenia co do zasady i co do wysokości.

Pisząc sprzeciw od nakazu zapłaty, nie możesz zapomnieć również o wnioskach. Zgodnie z prawem możesz wnioskować o przekazanie sprawy do sądu właściwości ogólnej, wyznaczenie pełnomocnika z urzędu, uchylenie nakazu zapłaty czy oddalenie powództwa w całości lub w części.

Tworząc sprzeciw od nakazu zapłaty, pamiętaj także, aby umieścić w nim uzasadnienie. Nie musi być ono napisane profesjonalnym językiem. Najważniejsze, aby zawrzeć w nim konkretne argumenty informujące o tym, dlaczego nie zgadzasz się z nakazem. Pisząc sprzeciw, nie zapomnij również o załącznikach. Pamiętaj, że dokument ten składa się wraz z odpisem dla każdej ze stron. Jeśli chcesz wnieść dowody, również dołącz je w formie załączników.

Na końcu sprzeciwu od nakazu zapłaty masz obowiązek złożyć własnoręczny podpis i wpisać datę sporządzenia dokumentu. Jeśli w dokumencie zabraknie jakiegokolwiek elementu z wyżej wymienionych, sąd może Cię wezwać do jego uzupełnienia w ciągu 7 dni.


Jak złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty zgodnie z prawem?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, po otrzymaniu nakazu zapłaty masz 2 tygodnie, aby złożyć sprzeciw. Oczywiście, dokument należy odpowiednio przygotować i zawrzeć w nim wszelkie ważne elementy. Niestety, wiele osób nie wie, jak skutecznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty. Wtedy najbardziej opłacalną opcję stanowi skorzystanie z pomocy specjalisty. Doświadczony profesjonalista wie, jak przygotować pismo, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Ponadto jest w stanie doradzić i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, która pomoże Ci stworzyć skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty, skontaktuj się z nami! Jesteśmy doświadczonymi i wykwalifikowanymi specjalistami, którzy od lat pomagają klientom uwolnić się od długów. Dzięki wieloletniej pracy w branży wiemy, jak działać szybko, a zarazem skutecznie.

Zatem, jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty, wejdź w zakładkę: https://wod.com.pl/pozew-nakaz-zaplaty-wyrok/ i udostępnij nam informacje dotyczące sprawy. Uzupełnij swoje dane oraz sądu. Załącz również skan lub fotografię otrzymanego dokumentu i wszelkich innych pism, które mogą być przydatne w sprawie. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby Ci pomóc!

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o naszych usługach, zapraszamy serdecznie do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Z przyjemnością udzielimy Ci skrótowych informacji o tym, jak wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty, a także odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Podczas konsultacji przekażemy Ci również szczegóły na temat współpracy z naszą firmą. Pozostajemy do Twojej dyspozycji!