BTE – Bankowy Tytuł Egzekucyjny
Jednym z terminów wynikającym z prawa bankowego, który budzi zdecydowanie najwięcej kontrowersji, jest Bankowy Tytuł Egzekucyjny. Co trzeba wiedzieć o BTE? Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje związane z tym terminem.
BTE – co to jest i czego dotyczy ten skrót?
Wiele jest terminów związanych bezpośrednio z bankowością, których znaczenie może być nie do końca znane. Taka niepewność występuje szczególnie wtedy, gdy dana osoba niezbyt często korzysta z bardziej skomplikowanych transakcji związanych bezpośrednio z bankowością. W takiej sytuacji warto wcześniej zapoznać się z wszystkimi najważniejszymi rodzajami tego typu terminów, aby mieć pewność, że wszystko jest zrozumiałe. Jednym z najczęściej określanych jako niezrozumiałych terminów jest właśnie skrót BTE. Co to jest i czego on dotyczy. To nic innego, jak Bankowy Tytuł Egzekucyjny. Czym on jest?
To dokument, który miały możliwość wystawienia banki względem kredytobiorcy. Jednocześnie wystawienie tego dokumentu rzekomo opierało się jedynie na podpisaniu oświadczenia o dobrowolnym przeprowadzeniu egzekucji. Miało ono następować w sytuacji, gdy kredytobiorca przestanie spłacać swoje zobowiązania. BTE był zatem wystawiany bezpośrednio przez bank, którego dotyczyła dana sprawa. Co ważne, nie było tutaj właściwie żadnej kontroli, jeśli chodzi o dochodzenie swoich należności przez bank. To właśnie ta jednostka była upoważniona do wystawiania BTE, na podstawie którego mogła zobowiązać kredytobiorcę do uregulowania płatności. W związku z tym kredytobiorca przy wystawieniu tego dokumentu w zasadzie pozostawał w sytuacji bez wyjścia.
BTE – przedawnienie
Wcześniej wspomniany opis rzeczywiście może odstraszać, szczególnie osoby, które już wcześniej miały pewne obawy co do starania się o kredyt, a także jego późniejszej spłaty. Czy jest się jednak czego obawiać, jeśli chodzi o Bankowy Tytuł Egzekucyjny? Na szczęście obecnie kredytobiorcy nie muszą mierzyć się z tak poważnymi problemami, ponieważ nie obowiązuje już wystawianie takiego dokumentu, jak właśnie BTE. Zaprzestanie tej formuły ściągania długów przez banki nastąpiło w 2016 roku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z konstytucją przepisu zezwalającego bankom na takie działanie.
Chodzi konkretnie o artykuł 96 ustawy o Prawie bankowym, który umożliwiał wystawianie BTE. Zawarta była tam informacja dotycząca tego, że powołując się na odpowiednie dokumenty bankowe, można wystawić tytuł egzekucyjny. Co ważne, banki miały możliwość samodzielnej decyzji, a więc nie stawiano przed nimi żadnych ograniczeń w tej kwestii. Stawiało to więc wszystkich kredytobiorców w niekomfortowym położeniu, bowiem bank jednostronnie mógł zmusić klientów do zapłaty, co były przyczyną dużego niezadowolenia, a także strachu przed podjęciem decyzji o korzystaniu z kredytu.
Dlaczego Bankowy Tytuł Egzekucyjny był niekorzystny z punktu widzenia kredytobiorcy?
Wystawianie przez banki BTE to już martwa praktyka, która nie ma obecnie zastosowania w rzeczywistości. Jednak ten termin wciąż budzi kontrowersje, głównie ze względu na jego wysoce negatywny wpływ na interesy kredytobiorców. Warto podkreślić, jak niekorzystna była to praktyka z punktu widzenia osoby korzystającej z kredytu, ale nie tylko. Wystawiając BTE bank mógł żądać także spłaty długu, który nie został zaciągnięty przez kredytobiorcę lub był w zbyt dużej wysokości względem aktualnego salda zadłużenia kredytobiorcy. Jeśli jednak operacja odbywała się na jego nazwisko, bank jak najbardziej mógł zażądać spłaty należności, właśnie poprzez możliwość wystawienia Bankowego Tytułu Egzekucyjnego. Była to więc bardzo niekorzystna praktyka z punktu widzenia kredytobiorców, którzy tak naprawdę w każdej chwili mogli zostać zobowiązani do zapłaty.