Jak dogadać się z komornikiem


Już samo słowo “komornik” u niektórych powoduje prawdziwą gęsią skórkę. Niechęć przybiera na sile, jeśli problem zadłużenia bezpośrednio Cię dotyczy. W takiej sytuacji myślenie o tym, jak dogadać się z komornikiem sądowym może nie być najchętniej podejmowanym działaniem.

Doświadczenie w tej branży pokazuje jednak, że w wielu sytuacjach nawiązanie dialogu to najlepsze, co można zrobić. Przeczytaj, jak dogadać się z komornikiem na prostych zasadach oraz dlaczego warto podejmować z nim rozmowę.

Jak się dogadać z komornikiem i dlaczego warto to robić?

Komornik to zawód szczególny, ponieważ budzi wiele nieprzyjemnych skojarzeń. Osoby zadłużone unikają takiego człowieka, twierdząc, że to on jest źródłem większości ich problemów. To nie do końca prawda, ponieważ jak każdy z nas, ma on po prostu swoje zadanie do wykonania. Wiedząc, jak się dogadać z komornikiem, można sprawić, że dla obu stron cały proces stanie się dużo łatwiejszy.

W społeczeństwie ciągle jeszcze panuje przekonanie, że nie da się pójść na ugodę z komornikiem i jedyną słuszną strategią jest po prostu unikanie go. Oczywiście, nie ma to nic wspólnego z prawdą. Jako profesjonaliści dbamy o wsparcie osób zadłużonych, również w trakcie najtrudniejszych momentów radzenia sobie z długami. Rozmowa z komornikiem może nie należeć do najprzyjemniejszych działań. Jednak bez wątpienia warto zadać sobie taki trud. Najważniejsze wskazówki na temat tego, jak dogadać się z komornikiem, przedstawiliśmy poniżej.

Jak dogadać się z komornikiem sądowym? Praktyczne porady 

Wbrew pozorom dogadanie się z komornikiem wykonującym swoje obowiązki jest możliwe. Trzeba tylko wiedzieć, do jakich wytycznych najlepiej się stosować. Na samym początku musisz zrozumieć, na jakich zasadach w ogóle działa komornik.

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że komornik nie decyduje o tym, z jakich części majątku będzie ściągana należność, ponieważ robi to sam wierzyciel. Komornik wykonuje jedynie wyrok sądu zawarty w tytule wykonawczym. Czy to oznacza jednak, że nie ma sposobu na to, jak dogadać się z komornikiem sądowym? Nie do końca.

Pamiętajmy, że komornikowi zależy na dużej skuteczności, dlatego im lepsza i bardziej poukładana współpraca z dłużnikiem, tym dla niego lepiej. Przedstawiając takiej osobie plan spłaty zadłużenia, można dać jasny sygnał, że również ze strony zadłużonego taki scenariusz będzie najbardziej opłacalny. Rzeczywiście tak jest – osoby które wiedzą, jak się dogadać z komornikiem, mogą dużo spokojniej zajmować się stopniowym wychodzeniem z zadłużenia.

Cele wierzyciela – jak dogadać się z komornikiem?

Większość przypadków współpracy z osobą na tym stanowisku może mieć oczekiwany przebieg, dlatego na samym początku nie warto zakładać najgorszych scenariuszy. Wystarczy dowiedzieć się, jak dogadać się z komornikiem, aby spokojne wyjście z długu stało się najbardziej realne i wykonalne, co potwierdza wiele przykładów dłużników.