Dozór nad majątkiem – egzekucja komornicza


Będąc dłużnikiem, niestety należy liczyć się z tym, że przyjdzie pora uregulowania należności. Wierzyciele po pewnym czasie bezczynności dłużnika, podejmują się skorzystania z możliwości skierowania sprawy na drogę sądową – w jej efekcie dochodzi do egzekucji komorniczej. Co ma ona na celu?

Otóż najprostszą odpowiedź stanowi fakt, iż ma na celu odzyskanie wszystkich pieniędzy poprzez zajęcie jakiejś części mienia należącego do dłużnika. Czy komornik ma do tego prawo? To pytanie zadają sobie wszystkie osoby, które padły ofiarą komornika.

Dozór nad majątkiem – egzekucja komornicza

Na czym właściwie polega zabezpieczanie spadku przez komornika? Jest to działanie mające na celu protekcję najczęściej ruchomych składników majątku, które z łatwością można ukryć, sprzedać lub po prostu zataić. Są to między innymi biżuteria, dzieła sztuki, wartościowe przedmioty i tym podobne. Często zdarza się, że również zostają zabezpieczone inne składniki, takie jak samochód lub dom.

Sąd ma do dyspozycji wiele środków zabezpieczenia majątku i są to między innymi:

Komornik ma w pełni prawo do zabezpieczenia mienia, które należy do dłużnika. Jednakże posiada też możliwość do oddania zajętych ruchomości pod dozór innej osoby, nie wyłączając przy tym wierzyciela, nawet jeśli zaszłaby do tego konieczność ich przeniesienia. Może tak się stać z jakichś ważnych przyczyn, a osoba, na którą w takim przypadku został założony taki obowiązek, pełni rolę dozorcy.

Dłużnik ma możliwość skorzystania ze swoich praw w przypadku “zabrania” jakiejś jego ruchomości. Ważne jest, aby zareagować na to w czasie nie dłuższym niż 7 dni. W ciągu tego krótkiego okresu należy złożyć skargę do właściwego sądu rejonowego, która ma dotyczyć konkretnych działań komornika.

Sąd ową skargę może rozpatrywać jakiś czas, przez który nie będzie możliwe użytkowanie przez dłużnika obiektu będącego przedmiotem pisma. Warto wykorzystać okres oczekiwania na odpowiedź sądu na zorganizowanie pieniędzy w celu wykupu danej rzeczy.

Kancelaria WOD – Wolni Od Długów: dlaczego warto nam zaufać?

W kancelarii Wolni Od Długów doskonale wiemy, jak dynamicznie zmieniają się przepisy w obecnych czasach. Dlatego jesteśmy doskonale na to przygotowani. Posiadamy kadrę pracowników, którzy wyróżniają się wysokimi kwalifikacjami i doświadczeniem, a także na bieżąco się edukują. To sprawia, że wiedzą o najświeższych zmianach w przepisach. 

Wszystko jest przez nas prowadzone w jasny sposób, bez zatajania jakichkolwiek informacji przed klientem. Zapewniamy reprezentowanym osobom najwyższą jakość usług oraz podchodzimy do każdego z ogromem cierpliwości i wyrozumiałości.

Warto pamiętać, że nigdy nie wszystko jest stracone i powinno się walczyć o swoje racje. Do takiej walki potrzebni są zaufani radcy prawni. Zawsze proponujemy najkorzystniejsze rozwiązania problemów, konsultując się indywidualnie z klientami.