Sprzeciw od nakazu zapłaty


Zgodnie z prawem, w celu uproszczenia i przyspieszenia egzekwowania spłaty długów przez dłużników stosuje się specjalnie opracowane na takie przypadki postępowania nakazowe lub upominawcze. Decyzję o podjęciu takiej decyzji oraz wydaniu nakazu zapłaty wydaje oczywiście odpowiedni sąd w oparciu o dane i informacje dostarczone przez osobę pozywającą. Następnie informacja o wszczęciu takiego postępowania zostaje przekazana do pozywanego. Nie jest to jednak jednoznaczne z sytuacją, że osoba wskazana przez powoda musi uiścić wskazaną należność – może bowiem skorzystać z mechanizmu znanego jako sprzeciw od nakazu zapłaty, względnie – zarzuty od nakazu zapłaty. Dzięki niemu ma możliwość wykazania, że roszczenia pozywającego są bezpodstawne – jeżeli oczywiście posiada dowody na potwierdzenie tego faktu.

Sprzeciw do sądu od nakazu zapłaty – co to takiego?

Jak już wspomnieliśmy, sprzeciw od nakazu zapłaty lub zarzuty od nakazu zapłaty, są narzędziami prawnymi, które umożliwiają osobie pozwanej o długi zatrzymanie nakazu spłaty należności oraz przeniesienie sprawy w tryb normalny. To pozwoli pozwanemu przedstawić swoje argumenty i dowody na to, że powód się myli, a wysunięte przez niego roszczenia nie pokrywają się z rzeczywistością.

Sam nakaz zapłaty to także ostatni krok przed udaniem się z tego typu sprawami do sądu i wszczęcie standardowego postępowania. Zazwyczaj z tego rozwiązania korzysta się, kiedy zwykłe wezwania do zapłaty czy ponaglenia nie przynoszą żadnego skutku.

Jak wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty?

Po pierwsze – aby w ogóle móc skorzystać z przysługującego prawa dotyczącego sprzeciwu od nakazu zapłaty, należy dbać o terminowość. Od momentu otrzymania dokumentu z sądu pozwany ma bowiem 14 dni na złożenie sprzeciwu. W przeciwnym wypadku sąd uzna, że pozywający ma rację, a nakaz zapłaty zmienia formę i staje się wyrokiem. To oznacza, że dłużnik – niezależnie od tego, czy powództwo było zgodne z prawdą czy nie – zobowiązany jest do uiszczenia wszelkich należności. Jeżeli dalej będzie się uchylał od tego obowiązku, to prawo przewiduje dalsze, bardziej dotkliwe sankcje.

Aby złożyć skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty, należy odpowiednio przygotować jego treść. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku, kiedy faktycznie pozwany nie był zobowiązany do zapłaty, np.  nie zaciągnął żadnego długu u pozywającego lub uległo ono przedawnieniu. W tej sytuacji należy bardzo starannie wypełnić wszystkie dokumenty oraz zawrzeć w nich wszelkie dane, które mogą wskazywać na fakty i dowody związane ze sprawą. Ponadto trzeba również wskazać, czy chce się złożyć sprzeciw dla całego pozwu, czy tylko dla jego części.

Złożenie sprzeciwu może okazać się zbyt skomplikowane dla wielu osób, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy z rozwiązywaniem problemów prawnych mają do czynienia na co dzień. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Skutecznie pomagamy klientom uwolnić się od długów. Nie zwlekaj dłużej – wybierz profesjonalną pomoc prawniczą już dziś i pozbądź się problemów raz, a dobrze.

Dlaczego warto nam zaufać?

Działamy na rynku już od bardzo długiego czasu, stale zapewniając naszym klientom profesjonalną obsługę prawną na bardzo wysokim poziomie. Posiadamy ogromną wiedzę i doświadczenie, które pozwalają nam skutecznie nieść pomoc nawet w przypadku najbardziej skomplikowanych i ciężkich spraw. Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z naszych usług, takich jak pomoc przy sporządzeniu sprzeciwu od nakazu zapłaty, to serdecznie zapraszamy do kontaktu. W trakcie rozmowy nie tylko ustalimy wszelkie szczegóły dotyczące naszej współpracy, ale także z chęcią udzielimy Ci wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania związane z naszą działalnością oraz Twoją aktualna sytuacją. Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, jest zgłoszenie nam sprawy za pomocą formularza kontaktowego. Pamiętaj o podaniu dokładnej daty otrzymania korespondencji z sądu.