Oddłużanie – co to jest i jak działa
Warto zacząć od tego, co w ogóle oznacza termin oddłużanie. Jak nazwa wskazuje, jest to proces, w którym dochodzi do pozbycia się długu, na przykład u osób fizycznych. Pomoc w oddłużaniu oferowana przez różne firmy nie jest jednak pomocą w sensie finansowym. Proces oddłużania potrafi być bardzo długi, w zależności od tego jak wielki jest powstały dług, co wcale nie oznacza, że pozbycie się go jest niemożliwe.
Oddłużanie – co to znaczy?
Jeżeli jednak nie wiesz, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem, dobrze jest zgłosić się po pomoc prawną, jednak przy tej okazji warto pamiętać, aby wyszukiwać odpowiedniego prawnika z doświadczeniem w tej dziedzinie. Takie usługi, o ile nie jest to bezpłatna porada prawna, oczywiście kosztują, jednak jeśli chcesz mieć pewność, że oddłużanie pójdzie jak najsprawniej i potrzebujesz pomocy kogoś, kto razem z Tobą przeprowadzi ten proces, to warto rozważyć taką opcję.
Co to jest oddłużanie?
Pamiętaj, że prawie z każdego długu da się w taki czy inny sposób wyjść, właśnie poprzez oddłużanie. Co to jednak dokładnie znaczy oddłużyć się i jakie elementy na ten proces się składają? W przypadku oddłużania osób fizycznych najczęściej postępuje się według schematu: ustalenie wysokości zadłużenia, ustalenie sytuacji materialnej, negocjacje z komornikiem bądź wierzycielem, ustalenie planu spłaty zadłużenia i wreszcie pomoc w spłacie. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób możesz działać według tego schematu, jednak przypominamy, że profesjonalista dokładnie wytłumaczy Ci, co będzie potrzebne oraz będzie działał w Twoim imieniu, ponieważ zna już ten schemat.
– Jeśli masz więcej niż jedno źródło zadłużenia – to o ile to możliwe, policz dokładnie wysokość ogólnego zadłużenia. Oczywiście niekiedy kwota ta może być bardzo wysoka, co sprawnie powstrzymuje przed chęcią zabrania się za podejmowanie jakichkolwiek działań w kierunku pozbycia się zadłużenia, ale po to właśnie oddłużanie nazywa się procesem, ponieważ musi to chwilę potrwać, żeby przynieść efekty.
– Jeśli już wiesz, jak wysoka jest kwota Twojego długu, policz, jaki masz przychód w ciągu miesiąca, ponieważ bardzo często udaje się ustalić ratalną spłatę długu, a w przypadku firm pożyczkowych i banków udaje się zmniejszyć ratę lub pozbyć się odsetek. Oczywiście przejście na spłatę w systemie ratalnym najczęściej jest usługą odpłatną, ale znacznie ułatwia spłatę długu. Skup się tutaj przede wszystkim na tym, jaką kwotą dysponujesz po odjęciu wszystkich opłat, pozwoli Ci to bowiem zlikwidować zbędne wydatki.
– Z tą wiedzą warto rozpocząć negocjacje z komornikiem lub wierzycielem, właśnie w sprawie ewentualnej zmiany warunków spłaty zadłużenia lub jego rozbicia na bardziej przystępne raty. Dzięki temu masz możliwość opracowania racjonalnego planu spłaty, w oparciu o Twoje możliwości finansowe. Pamiętaj jednak, aby nie podpisywać żadnych nowych umów bez dokładnego ich przeczytania. Najlepiej by było, gdyby na każdą taką umowę spojrzał prawnik, dlatego tak ważne jest, aby proces oddłużania zlecać specjalistom, aby nie mieć później dodatkowych problemów.
Oddłużanie – sposoby
Oczywiście oprócz schematu są też pewne sposoby na sprawne oddłużanie. Jak to działa? Oprócz wcześniej wymienionego rozłożenia spłaty w ratach, są także inne rozwiązania, które pomagają ułatwić to zadanie. Wśród nich można znaleźć wyjścia takie jak:
– Pożyczka konsolidacyjna – rozwiązanie, które przydaje się, gdy masz kilka nieuregulowanych pożyczek lub rachunków. W takiej sytuacji, gdy ciężko jest spłacić wszystko naraz, to zamiast próbować rozbijać każdą nieuregulowaną kwotę na raty, warto rozważyć ich konsolidację, poprzez większą pożyczkę, którą można spłacić zadłużenia, a następnie spłacać ją systemem ratalnym. Czas całkowitego oddłużenia ze względu na fakt istnienia nowej pożyczki zdecydowanie nie jest krótki, jednak czasami może być to jedyne wyjście z sytuacji, pozwalające uniknąć kłopotów.
– Wzięcie pożyczki oddłużeniowej – niewiele różni się od pożyczki konsolidacyjnej, z tą tylko różnicą, że zawierana jest w firmie pożyczkowej będącej instytucją pozabankową, dzięki czemu skierowana jest do osób bez zdolności kredytowej z racji posiadania zadłużenia.
– Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – upadłość można ogłosić za pomocą sądu na wniosek konsumenta, lub, w określonych przypadkach, na wniosek wierzyciela. W takim przypadku majątek dłużnika przechodzi na wierzyciela i dług zostanie umorzony. Nie ma jednak pewności, że zaspokoi to wierzyciela w całości. Skutkuje to ustaleniem przez sąd planu spłaty wierzyciela.
W każdym przypadku pamiętaj też, aby sprawdzić, czy pożyczka nie jest przedawniona. Może tak się zdarzyć, jednak nie jest to oczywiście sposób na oddłużenie się. Dobrze jednak mieć to zawsze na uwadze podczas sprawdzania swojego stanu pożyczek i terminów ich spłat. Dlatego jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, lub chcesz otrzymać pomoc z oddłużaniem, zapraszamy do kontaktu.