Na czym polega wykup długu?
Szereg kwestii natury formalno-prawnej znacząco wydłuża proces walki o utracone fundusze. W tej sytuacji istnieje możliwość skorzystania z usług profesjonalnego przedsiębiorstwa, które zajmuje się wykupem długu i egzekwowaniem zwrotu zobowiązań finansowych przez określone jednostki.
Coraz więcej właścicieli firm i klientów indywidualnych decyduje się na sprzedaż wierzytelności cesjonariuszowi, który działa w imieniu danego przedsiębiorstwa. Co warto wiedzieć o tej procedurze? Na czym polega wykup długu przez firmę?
Wykup długu – co to jest?
Wykup długu to usługa, która z roku na rok zdobywa na rynku coraz większą popularność. Polega na sprzedaży wierzytelności przez zbywającego. Celem tego procesu jest przeniesienie prawa (długu) do danej wierzytelności na osobę trzecią. Tą postacią w uruchomionej procedurze staje się zazwyczaj profesjonalne przedsiębiorstwo windykacyjne. Od momentu przeniesienia wierzytelności zajmuje się ono egzekwowaniem zwrotu należności od dłużnika za pomocą narzędzi prawnych.
Warto zaznaczyć, że w polskim ustawodawstwie (art. 509 Kodeksu Cywilnego) istnieje zapis o możliwości sprzedaży każdej wierzytelności – niezależnie od tego, czy jest zadłużona, czy też nie. Jedyną sytuację, która uniemożliwia sprzedaż długu profesjonalnej firmie, stanowi zawarta umowa o charakterze prawnym. Jeśli w jej treści znajduje się informacja o zakazie przeniesienia wierzytelności na osobę trzecią, taki podmiot nie może wykupić wierzytelności od wierzyciela. Inną kategorię stanowią zwykle umowy o pracę. Ich analiza wymaga jednak szerokiego kontekstu i powinna być rozpatrywana w sposób indywidualny.
Wykup długu od komornika – czy to możliwe?
Profesjonalne firmy zajmujące się wykupem długów realizują opisywaną usługę na wielu płaszczyznach. Z prawnego punktu widzenia nie ma żadnych regulacji w ustawodawstwie, które uniemożliwiałyby przejęcie wierzytelności od komornika. Decydując się na współpracę z daną firmą, warto jednak zwrócić uwagę na jej dotychczasowe realizacje.
Niezwykle istotne jest to, aby przedsiębiorstwo windykacyjne realizowało swoje usługi w oparciu o obowiązujące normy prawne. Dzięki temu wierzyciel ma pewność, że usługa zostanie zrealizowana w sposób bezpieczny, etyczny i legalny.
Wykup długu – korzyści dla zbywającego
Skorzystanie z możliwości wykupu długu przez profesjonalnego usługodawcę niesie wiele korzyści. Podmiot decydujący się na współpracę z danym przedsiębiorstwem może liczyć na szybsze rozwiązanie problemu. To bardzo istotna kwestia dla osób, które borykają się z kłopotami finansowymi i potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki.
Podmiot sprzedający wierzytelność nie musi również zajmować się szeregiem aspektów natury formalno-prawnej. Przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji zwykle wiąże się z koniecznością podjęcia współpracy np. z adwokatem, co niesie dodatkowe koszty, na które zwykle daną osobę już nie stać. Współpraca z firmą windykacyjną to stuprocentowa gwarancja bezpieczeństwa transakcji oraz działalności w zgodzie z obowiązującymi normami prawnymi.